اسفند ۰۳, ۱۳۹۶

 • تلگرام

ارتقا و بهبود عملکرد شغلی کادر درمان

غرور پزشکان چگونه قابل مدریت است؟(ویژه پزشکان)

پزشکان مغرور

غرور پزشکان

غرور و تکبر امری است که امکان آن برای تمامی افراد وجود دارد و پزشکان نیز از این امر مستثنی نیستند اما چه راهکارهایی برای تبدیل نشدن به یک پزشک مغرور وجود دارد و یا اگر پزشکی مغرور می باشد چگونه می تواند این ویژگی منفی را از بین ببرد.

در خصوص غرور و تبکر تعاریف متعددی وجود دارد که خارج از مبحث ما می باشد ولی اگر بخواهیم یک تعریف کاربردی از غرور داشته باشیم باید بگوییم که:

غرور حالت احساسی است که فرد خود را بسیار بالاتر از دیگران بداند و برای دیگران ارزش انسانی قائل نباشد

چه افرادی در خطر غرور و تکبر قرار دارند؟

دلایل و عوامل بسیار زیادی وجود دارد که منجر به مغرور بودن افراد خواهد شد و یکی از مهم‌ترین عوامل،ویژگی های شخصیتی خود فرد می‌باشد و این دیدگاه که جایگاه اصلی ترین عامل در غرور افراد می باشد صحیح نیست.البته جایگاه اجتماعی افراد تاثیر بسیار زیادی دارد اما به عنوان اصلی ترین موضوع در نظر گرفته نمی شود

مطمئنا شما نیز در اطرافیان و یا خانواده خود افرادی را سراغ دارید که اوضاع مالی و اجتماعی بسیار بالایی دارند ولی بسیار متواضع و خوش‌برخورد هستند و همچنین افرادی هم هستند که با جایگاه نه چندان بالا نیز دچار غرور و تکبر می‌باشند.

بنابراین یکی از مهم‌ترین عوامل ویژگی‌های شخصیتی و دیدگاه هر فرد می‌باشد که مسبب مغرور بودن آن‌ها خواهد گشت و عوامل محیطی و شرایط زندگی در اولویت بعدی قرار خواهد گرفت.

علت غرور پزشکان چیست؟

همان‌طور که در قسمت قبلی گفته شد مهم‌ترین دلیل برای تکبر،ویژگی‌های شخصیتی افراد  است تا شرایط و عوامل محیطی

و در زمینه عوامل محیطی نیز جایگاه اجتماعی تاثیر چشم گیری را دارا م یاشد به عنوان مثال اگر فردی که پیش زمنیه‌ی شخصیتی تکبر و غرور  را داشته باشد و درصدد برطرف کردن این ایراد بزرگ برنیامده باشد،زمانی که به یک موقعیت اجتماعی،مالی و … بالایی برسد،احتمال غرور وتکبر در او شدت افزایش خواهد یافت.

در حیطه‌ی پزشکی نیز اوضاع به همین صورت است و تعدادی از پزشکانی که پیش‌زمینه‌های فردی و شخصی لازم را دارا هستند با توجه به اینکه در حال حاضر نیز به یک دانش تخصصی(که تنها درصد معدودی در دنیا هستند که از آن آگاهی دارند)دست پیدا کرده‌اند زمینه برای غرور محیا میگردد.

آیا همه‌ی پزشکان مغرور هستند؟

مطمعنا جواب سوال بالا منفی است و تعداد بسیار زیادی از پزشکان هستند که سطح علم و دانش بسیار بالایی دارند ولی با کمال تواضع با بیماران و همکاران برخورد می‌نمایید و به همین دلیل موضوع غرور پزشکان در مورد آنها صادق نمی باشد.

اما متاسفانه عده‌ای هم هستند که با جزیی‌ترین ترفیع در حیطه مالی و علمی خود را از دیگران جدا می دانند و از نظر آن‌ها دیگران هیچ اهمیتی ندارند.

پس باز به جمله بالا پی ‌می‌بریم که:

مهم ترین عامل در غرور افراد شخصیت هر فرد می باشد

و در درجه بعدی شرایط محیطی تاثیر گذار خواهد بود

برای جلوگیری از تکبر و غرور چه اقدامی باید صورت گیرد؟

راهکار اصلی برای جلوگیری و پیشگیری از این اتفاق داشتن دیدگاه صحیح نسبت به افراد و اطرافیان است.همه افراد باید به این نکته توجه داشته باشند که هر شخصی جدای از اینکه دکتر،مهندس،وکیل و … باشد

غرور پزشکان

در ابتدا یک انسان است و به دلیل اینکه هر انسان صرف نظر از شغلی که دارد،جایگاه بسیار بالایی دارد احترام به وی واجب است.

در صورتی می‌توان از غرور(به صورت کلی و نه صرفا غرور پزشکان)در امان بود که در درجه اول عزت نفس خود را تقویت نماییم و برای تقویت نمودن عزت نفس،احترام به سایرین جز اصلی ترین ضروریات می باشد.به عنوان مثال اگر یک پزشک قادر باشد همان احترامی را که به رئیس بیمارستان خود می‌گذارد به باغبانی که گیاهان محوطه بیمارستان را حرس می‌کند بگذارد در این حالت می‌توان بیان نمود که آن پزشک از عزت نفس بالای برخوردار است.

البته ذکر این نکته نیز ضروری است که منظور از احترام گذاشتن،ادبیات ما نیست و ممکن است لحن و ادبیات و محتوای صحبت ما با افراد متفاوت باشد که امری منطقی است اما مقوله احترام موضوعی است که می تواند در تمامی برخوردها و گفت وگو ها حضور داشته باشد.

بنابراین برای رهایی و جلوگیری از غرور، دیدگاه صحیح نسبت به اطرافیان الزامی است.

نکته‌ی خیلی مهم

در گذشته رابطه‌ای که بین پزشک و بیمار حاکم بود بر اساس رابطه‌ی پدرسالارانه و یا paternalism بنا شده بود و این رابطه به این صورت بود که پزشک هرچه را که خود برای بیمار صلاح می‌دید تجویز می‌نمود و در این میان به نظر و عقیده‌ی بیمار توجهی نداشت در ضمن بیمار نیز این موضوع را پذیرفته بود و اعتقاد داشت که هر چه پزشک برای وی تجویز می نماید را باید مصرف کند.

بنابراین با توجه به دیدگاهی که بیماران نسبت به پزشک خود داشتند اگر پزشکی مغرور مشغول به طبابت می‌شد از سوی بیماران مورد بازخواست قرار نمی‌گرفت و این موضوع جلب توجه نمی‌کرد.

اما اکنون قضیه متفاوت شده است و رابطه‌ی پزشک و بیمار دچار تغییر و تحول اساسی گشته است.

در حال حاضر رابطه‌ی پزشک و بیمار بر اساس یک رابطه‌ی دو طرفه و با در نظر گرفتن شرایط بیمار می‌باشد و به همین دلیل دیدگاه بیماران نسبت به پزشک و حرفه‌ی پزشکی و طبابت تغییر کرده است و برای آن‌ها رفتارهای یک جانبه و همراه با غرور پزشکان قابل قبول نیست.

بنابراین با توجه به شرایط موجود،پرهیز از تکبر و غرور و همچنین ارتقا تواضع و فروتنی به همراه ترفیع علمی امری ضروری به نظر می‌رسد.

در ضمن در حال حاضر سطح اطلاعات بیمار به میزان بسیار زیادی افزایش یافته است و این به دلیل دسترسی همگان به اینترنت و اطلاعات نامحدود آن می‌باشد پس با این وجود، غرور یک پزشک به میزان بیشتری از نظر بیماران غیر قابل تحمل می‌شود زیرا بیمار پس از مطالعه‌ی مطلبی در خصوص بیماری خود به غلط احساس می‌کند که تمامی اطلاعات در این حیطه را می‌داند.

بنابراین در صورت برخورد متکبرانه پزشک،یک گارد منفی شدیدی را از خود بروز خواهد داد.

 

حضرت امام علی (علیه السّلام): بر نقصان معنوی یک انسان همین بس که خویشتن را بزرگ پندارد

برای مطالعه منابع بیشتر اینجا کلیک نمایید

اگر اين مطالب را مفيد ديديد با دوستانتان هم به اشتراك بگذاريد

درباره نویسنده

من ارسلان صبامهر هستم اینترن رشته پزشکی در این مجموعه تلاش میکنیم تا در این وبسایت ابزارهای لازم برای ارتقا و بهبود عملکرد شغلی اعضای تیم درمان را فراهم نماییم.

مطالب مرتبط

27 نظر

 1. سارا

  مرسی از مقاله مفیدتون
  با شما بسیار موافقم که در هر جایگاهی که هستیم باید از تواضع برخوردار باشیم چه بسا که درمقام پزشک و رویارویی با بیمار شرایط خاص خود را میطلبد که غرور زیاد باعث تخریب رابطه ی خوب پزشک و بیمار خواهد شد

  پاسخ
 2. علي

  به نظر من ما پزشکان با توجه به دانش تخصصی که داریم و احتمالا جایگاه بالایی که در حیطه علمی به دست می آریم
  خیلی بهتره که مراقب غرورمان باشیم و اجازه ندیم که چنین اتفاقی برای ما بیفتد
  چون چندین سال درس و تلاش و خدمت باید منجر به احترام از طرف دیگران بشه که اونم به قول شما با تواضع به دست میاد

  پاسخ
  1. ارسلان صبامهر

   با سلام خدمت شما دوست عزیز
   ممنونم که نظرتون رو بیان کردید
   و کاملا با شما موافق هستم که زحمات زیادی که در این چندین سال کشیده شده باید مسبب این بشود که هم در زندگی کاری و هم در روابط بین فردی بتوانیم موثر عمل نماییم.
   در واقع با ارتباط موثری که با دیگران شکل می دهیم بر جایگاهی که در حیطه علمی و شغلی به دست آورده ایم مهم تایید خواهیم زد.
   پیروز و موفق باشید

   پاسخ
 3. حسین

  من با نکاتی که شما فرمودید کاملا موافقم ولی به نظر شما اگر به هر دلیلی من مغرور هستم آیا می توانم غرورم را کنار بذارم؟
  ممنون میشم توضیح کاملی بدید

  پاسخ
  1. ارسلان صبامهر

   دوست عزیز سلام
   ممنونم از اینکه مقاله رو به صورت کامل مطالعه نمودید و نظرتون رو هم بیان کردید
   همان طور که در مقاله نیز توضیح داده شد یکی از راهکارهای بسیار موثر در این خصوص تغییر دادن دیدگاه است.
   اینکه بتوانیم دیدگاه صحیحی نسبت به دیگران و سایر افراد اطرافمان داشته باشیم مطمئنا کار یک روز و یک هفته نیست
   و لازم است که این دیدگاه را به صورت عادت در خود به وجود آوریم که کاری بسیار دشوار است و نه تنها ایجاد این دیدگاه بلکه اینجاد تمامی عادت های جدید زمان بر و دشوار خواهد بود.
   البته با دقت به ضرورت این موضوع می توانیم در اکثر برخوردهایمان دیدگاهی صحیح داشته باشیم.

   پاسخ
 4. مهرداد

  سپاس از مقاله ى جامع شما..
  به نظر من با توجه به اینکه امروزه با افزایش سطح اطلاعات و تحصیلات اکادمیک افراد، جامعه ى ما کلا دچار تحولی اساسی شده است ، غرور اقشار مختلف فقط سبب اسیب به وجهه ى شخصیتی چ بسا صنفی آن ها می گردد.

  پاسخ
  1. ارسلان صبامهر

   دوست عزیز از اینکه صادقانه نظرتون رو بیان نموید سپاسگزارم
   واقعا اگر بخواهیم یک شبه این اتفاقات صورت پذیرد مطمئنا امکان پذیر و عملی نخواهد بود
   بلکه در درجه اول باید به اهمیت این موضوع پی ببریم زمانی که به اهمیت آن پی ببریم در تمامی برخوردهایی که داریم به صورت ناخودآگاه نداشتن غرور و تکبر برایمان حیاتی خواهد بود.
   بنابراین در درجه اول اهمیت قضیه را مد نظر قرار دهیم و تنها در این صورت قادر به تغییر دیدگاه خود خواهیم بود
   با تشکر از شما

   پاسخ
  1. ارسلان صبامهر

   دوست عزیز از لطف شما بسیار سپاسگزارم و این که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته است بسیار خوشحالم
   پیروز و موفق باشید

   پاسخ

نظر بدهید

You have to agree to the comment policy.