اسفند ۰۷, ۱۳۹۶

 • تلگرام

ارتقا و بهبود عملکرد شغلی کادر درمان

معرفی کتاب آیین دوست‌یابی ویژه پرسنل بیمارستان

در این مقاله قصد دارم یکی از بهترین کتاب‌های که تاکنون درزمینهٔ ارتباط مؤثر مطالعه کردم را معرفی نمایم.

این کتاب اصول اولیه و کاربردی جهت برقراری ارتباطی مؤثر را بیان نموده‌ است به‌نحوی‌که رعایت این نکات تحول عظیمی را در کیفیت زندگی ایجاد خواهد کرد.

مطالب این کتاب به نحوی است که اگر به‌صورت مبتدیانه و غیرحرفه‌ای مطالعه شود،این‌طور برداشت می‌شود که مطلب جدیدی برای بیان کردن ندارد و تمام این مطالب را قبلاً آموزش‌دیده‌ایم.

اما شما به‌عنوان یک خواننده‌ی حرفه‌ای میدانید که دانستن به‌تنهایی هیچ کاربرد و اهمیتی ندارد و این تمرین است که تأثیر این مهارت‌ها را مشخص می‌کند.

در ادامه می‌خواهم این کتاب را متناسب با فعالیت کادر درمان معرفی کنم و نکات ویژه‌ی آن را در حیطه‌ی درمان با یکدیگر بررسی کنیم.در این مقاله یک توضیح کلی از این کتاب داریم و سعی می‌کنیم در مقاله‌های بعدی بخش‌های مختلف این کتاب را مورد بررسی قرار دهیم.

این کتاب در چهار قسمت کلی نوشته شده است

مقدمه‌ی کتاب آیین دوست‌یابی

در مقدمه یک سری توضیحاتی داده شده که در صورت رعایت کردن آن‌ها،میزان اثرگذاری کتاب افزایش قابل توجهی پیدا خواهد کرد.

توصیه می‌کنم این مهارت‌هایی که در ادامه گفته می‌شود را در محیط بیمارستان و در محیط کاری هر روز تمرین کنید تا تبدیل به عادت شود و به صورت ناخود‌آگاه این کارها را انجام دهید.

بخش اول کتاب آیین دوست‌یابی

در این بخش در مورد فنون سازگاری با مردم صحبت شده است و از این بخش می‌توان برای برقراری ارتباط با بیماران و مراجعه‌کنندگان کمک گرفت.

قضاوت نکردن در مورد بیماران و مراجعه‌کنندگان

همه ما در تمام برخوردهایی که در طول روز داریم قضاوت می‌کنیم به‌عنوان مثال از یک شخصی خوشمان می‌آیند و از شخصی دیگر خیر و این قضیه کاملاً طبیعی است.

ولی تا جایی که امکان دارد باید از این قضاوت جلوگیری کنیم و مخصوصاً نباید اجازه دهیم این قضاوت در محیط درمان هم ادامه پیدا کند البته خیلی خوب است که اصلاً قضاوت نکنیم ولی گفتن این کار بسیار ساده‌تر از اجرای آن است.

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باید قضاوت کردن را کنار بگذاریم این است که ما به‌عنوان پرسنل بیمارستان و شخصی که با بیماران زیادی در طول روز در ارتباط است باید با تمام بیماران یکسان رفتار کنیم و هیچ‌گونه تمایزی بین آن‌ها نباید وجود داشته باشد.

ایجاد تمایل برای ادامه صبحت مخاطب

این موضوع در زمان برخورد با بیماران کمی متفاوت خواهد بود.به دلیل اینکه در زمان شرح‌حال گیری باید به‌صورت هدف‌دار سؤال بپرسیم و نباید از موضوع اصلی دور شویم.

ولی در همین حال هم ‌می‌توان به‌گونه‌ای رفتار کرد که بیمار احساس کند به صحبت‌های او توجه می‌کنیم و حس خوبی از گفت‌وگو با ما داشته باشد.

همدلی با مخاطب

برخلاف گفت‌وگوهای روزمره‌ در فضای درمانی نباید همدلی داشته باشیم زیرا همدلی به این معنی است که ما خودمان را دقیقاً در شرایط مخاطب تصور کنیم درحالی‌که اگر قرار باشد در مورد تمامی بیماران این‌گونه برخورد کنیم، مسلماً انرژی و انگیزه‌ای برای ما باقی نخواهد ماند که با دیگر بیماران و مراجعه‌کنندگان روبرو شویم.

بنابراین در برخورد با بیماران باید حالتی متعادل داشته باشیم درواقع حالتی بین همدلی و همدردی یعنی نه به این صورت که روحیه‌ای برای ادامه کار نداشته باشیم و نه اینکه بیمار احساس کند نسبت به او بی‌تفاوت هستیم.

بخش دوم کتاب آیین دوست‌یابی

در این بخش روش‌هایی برای متقاعدسازی بیماران ذکرشده است و این بخش از کتاب خیلی می‌تواند کمک‌کننده باشد پیشنهاد می‌کنم برای متقاعدسازی بیماران درکنار مطالعه این کتاب در دوره رایگان ما شرکت کنید.

دیگران را واقعاً دوست بدارید

برای بیماران ارزش و احترام ویژه‌ای قائل باشید به‌نحوی‌که بیمار احساس کند شما دلسوزانه برای درمان و سلامتی او تلاش می‌کنید.

البته اینکه آن‌ها را مانند اعضای خانواده خودمان بدانیم در بسیاری از اوقات آزاردهنده خواهد بود چون زمانی که تصور کنیم عزیزانمان دچار بیماری هستند روحیه لازم برای رسیدگی به همه بیماران را نخواهیم داشت.

بنابراین بیماران را محترم بشماریم ولی بین آن‌ها و عزیزانمان تمایز قائل شویم.

لبخند بزنید

لبخند یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین ابزارهای کادر درمان در برخورد با بیماران می‌باشد.این ابزار قدرتمند را جدی بگیرید و هرروز و در تمامی برخورد‌هایتان لبخند بر لب داشته باشید.

نام دیگران را حفظ کنید

به خاطر سپردن نام بیماران در برقراری ارتباطی محکم بین شما و بیماران تأثیر شگفت‌انگیزی دارد.

توصیه می‌کنم تلاش کنید نام بیمارانتان را به خاطر بسپارید مخصوصاً زمانی که مخاطب شما بیماران بستری در بخش هستند.

حس مهم بودن را در دیگران ایجاد کنید.

این خیلی مهم است که بیماران احساس کنند که مهم هستند و کادر بیمارستانی برای آن‌ها ارزش قائل شده است.

شنونده خوبی باشید

گوش دادن به صوت فعال ازجمله مواردی است که می‌تواند شما را از دیگر همکارانتان متمایز سازد.چون به صورت کلی افراد تمایلی به شنیدن ندارند و بیشتر ترجیح می‌دهند که صحبت کنند مخصوصاً در مراکز درمانی که محیط نسبتاً شلوغی هم است اکثر افراد تمایلی به شنیدن صحبت‌های بیماران ندارند.

تعداد قابل‌توجهی از پرسنل زمانی که اطلاعت لازم برای درمان را به دست آوردند به بیمار بی‌توجه می‌شوند و همین قضیه حس مهم بودن را در بیمار نابود می‌سازد.

البته شنونده خوب بودن اصلاً به این معنی نیست که اجازه دهیم بیمار هرچه دوست دارد بگوید.

پیشنهاد می‌کنم برای اینکه با اصول گوش کردن و شنیدن به صورت فعال آشنا شوید در دوره‌ی رایگان متقاعدسازی بیماران شرکت کنید.

بخش سوم کتاب آیین دوست‌یابی

با راهکارهای این بخش می‌توانیم نظر دیگران را همسو با نظر خودمان تغییر دهیم و کاری کنیم که دیگران از بودن در کنار ما حس خوبی داشته باشند.

بحث نکردنdos-and-donts

یکی از مهم‌ترین اصول همین قسمت است.در هیچ‌کدام از گفت‌وگوهای روزمره بحث کردن جایگاهی ندارد ولی در برخورد با بیماران و به‌عنوان عضوی از کادر بیمارستان بحث کردن به‌شدت خطرناک است.

چون در درجه اول هیچ سودی برای دو طرف ندارد و تنها باعث افزایش تنش در محیط بیمارستان خواهد شد و در ضمن پس از بحث کردن احترام لازم به کادر درمانی گذاشته نخواهد شد.

بله در اول صحبت

اگر در زمان صحبت با بیمار و یا مراجعه‌کننده گفت‌وگو را به‌گونه‌ای آغاز کنیم که جواب مثبت بگیریم احتمال موفقیت ما افزایش خواهد یافت.

درواقع باید به این صورت عمل کنیم که ابتدا سوالاتی را بپرسیم که به‌احتمال‌زیاد جواب مثبت را از بیمار می‌گیریم و همین همراهی اولیه درنتیجه گفت‌وگو خیلی تأثیرگذار است.

نمایشی درآوردن ایده‌هاphoto_2016-12-17_10-31-46

بیان کردن ایده‌ها و توضیح دادن موضوعات به‌صورت نمایشی و همراه با شکل و عکس نتیجه‌ی بهتری همراه خواهد داشت.

به‌عنوان‌مثال اگر در زمان صحبت با بیمار در خصوص متقاعد کردن او برای انجام جراحی، از آزمایش‌ها و عکس‌های قبلی بیمار استفاده کنیم و از طریق پاراکلینیک دلیل این اقدام جراحی را توضیح دهیم،مطمئناً نتیجه خیلی خوبی به دست خواهیم آورد.

البته نکته‌ای که مهم است بیان کردن موضوعات بر اساس سطح فرهنگ و سواد مخاطب است.

بخش چهارم کتاب آیین دوست‌یابی

چگونه می‌توانیم دیگران را تغییر دهیم.این بخش در تمامی گفت‌وگوهای ما نقش کلیدی دارد زیرا همه ما در اطرافیان خود،افرادی را می‌بینیم که دوست داریم آن‌ها را تغییر دهیم اما روش درست را نمی‌دانیم.

با تعریف شروع کنید

اگر گفت‌وگو را با تعریف کردن و گفتن ویژگی‌های مثبت دیگران آغاز کنیم احتمال موفقیت‌آمیز بودن این صحبت افزایش خواهد یافت.

به‌عنوان مثال اگر قرار است با بیمار صحبت کوتاهی در مورد نحوه مصرف داروهای او داشته باشیم بهتر است ابتدا او را به خاطر اینکه اکثر داروهای خود را به‌موقع مصرف کرده تشویق کنیم و بعدازآن صحبت خودمان را ادامه می‌دهیم.

ابتدا از اشتباهات خودتان سخن بگویید

یکی از نکاتی که بیشتر در زمان انتقاد کردن از آن بهره می‌بریم بیان اشتباهات خودمان است ولی در فضای درمان به‌گونه‌ای رفتار می‌کنیم که بیمار متوجه شود امکان خطا و اشتباه برای همه وجود دارد.

یعنی باید به‌گونه‌ای رفتار کنیم که بیمار احساس نکند که ما از او برتر هستیم و قصد نصیحت کردن او راداریم بلکه باید کاری کنیم که بیمار بداند ما نیز مانند او هستیم و همه امکان اشتباه دارند و مسلماً همه نیز می‌توانند اشتباه خودشان را جبران کنند

حفظ آبروی مردم

به همین خاطر همیشه توصیه می‌شود که تذکرها  و انتقادها را به‌صورت شخصی و خصوصی انجام دهیم.

اگر بیماری خلاف قوانین بیمارستان عمل کرد باید به‌گونه‌ای به او تذکر بدهیم که شخص دیگری متوجه نشود.

و انجام این کار است که انتقاد ما را مؤثرتر و کاربردی‌تر می‌سازد.

تبدیل دستور به سؤال

اگر جملات امری خودمان را به‌صورت سؤالی بیان کنیم نتیجه‌ای که خواهد دید شگفت‌انگیز خواهد بود چون بیمار به‌صورت خودجوش به صحبت‌های ما توجه خواهد کرد و توصیه‌های ما را رعایت می‌کند

این کتاب با ارائه راهکارها و روش‌های اصولی می‌تواند در درجه اول در زندگی شخصی و در روابط روزمره تأثیرگذار باشد و هم اینکه نقش بسیار مؤثری در افزایش کیفیت کار و افزایش رضایتمندی ما در محیط کاری بیمارستان دارد.

امیدوارم مطالب این کتاب را چه در زندگی شخصی و چه در محیط کاری پیاده‌سازی کنید تا زندگی خودتان را زیباتر و شادتر سازید

امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

 

اگر اين مطالب را مفيد ديديد با دوستانتان هم به اشتراك بگذاريد

درباره نویسنده

من ارسلان صبامهر هستم اینترن رشته پزشکی در این مجموعه تلاش میکنیم تا در این وبسایت ابزارهای لازم برای ارتقا و بهبود عملکرد شغلی اعضای تیم درمان را فراهم نماییم.

مطالب مرتبط

10 نظر

  1. ارسلان صبامهر

   استاد بادامی عزیز از لطف شما بسیار سپاسگزارم و از این که مقاله مورد توجه شما قرار گرفته است بسیار خوشحالم.
   امیدوارم که همواره موفق و پیروز باشید.

   پاسخ
 1. سیدمحمد غریبیان

  کتاب آیین دوستیابی معجزه ای است که می تواند زندگی خیلی از ما را متحول کند
  ممنونم از شما که به صورت تخصص به این کتا ب نگاه ویژه ای مبذول کردید

  پاسخ
  1. ارسلان صبامهر

   استاد غریبیان عزیز از لطف شما بسیار ممنونم و همان طور که شما فرمودید
   توجه ویژه به نکاتی که در این کتاب گفته شده است با این که به نظر ساده می رسند می تواند تحول بزرگی را در زندگی ما ایجاد نماید
   پیروز و موفق باشید

   پاسخ
 2. شهاب

  واقعا جای چنین سایتی در کشورمون خیلی احساس می شد. خیلی ممنون از شما که با راه اندازی این سایت دارید سعی می کنید روابط انسانی بخش های پزشکی رو ارتقا بدید.
  حقیقتا خدا قوت
  پیروز و موفق باشید

  پاسخ

نظر بدهید

You have to agree to the comment policy.