اسفند ۰۳, ۱۳۹۶

 • تلگرام

ارتقا و بهبود عملکرد شغلی کادر درمان

هایپوکالمی (هیپوکالمی) و بررسی تخصصی آن

هایپوکالمی

هایپوکالمی

بیشترین کاتیون موجود در بدن پتاسیم می‌باشد و حدود ۹۰ درصد از پتاسیم بدن به صورت داخل سلولی می‌باشد و ۱۰ درصد آن در مایع خارج سلولی یا ECF وجود دارد.

نسبت پتاسیم داخل سلولی به خارج سلولی،تحریک پذیری سیستم عصبی و همچنین سیستم قلبی عروقی را تنظیم می‌نماید و به همین دلیل است که پتاسیم سرم معمولا در یک بازه باریک در حد ۳٫۵ تا ۵ mmol/day تنظیم می‌شود.

دریافت پتاسیم نیز بسیار متغیر می‌باشد به نحوی که از ۴۰ mmol/day  تا ۱۰۰ این میزان تغییر می کند.

هموستاز توسط دو سیستم مدیریت می‌شود یکی ترشح پتاسیم را تنظیم می‌کند که به آن تعادل خارجی گفته می‌شود که توسط کلیه‌ها و روده این کار انجام پذیر است و دیگری تعادل داخلی می‌باشد که تعادل بین اجزای موجود در داخل سلول و خارج سلول را شامل می‌شود.

علل هایپوکالمی کدام است؟

هایپوکالمی اغلب به دلیل مصرف محدود مواد غذایی غنی از پتاسیم نیست و بیشتر در اثر اختلالات دفعی مانند بیماری‌های مربوط به کلیه و دستگاه گوارش رخ می‌دهد.

عوامل مربوط به دستگاه گوارش

اسهال و استفراغ

به دلیل از دست دادن پتاسیم موجود در مواد غذایی

ایلئوستومی

در تعدادی از بیمارانی که به دلایل مختلف ایلئوستومی شده‌اند پس از عمل جراحی مشاهده شده است که در مدفوع آن‌ها میزان قابل توجهی پتاسیم وجود دارد که این به معنی عدم توانایی روده در بازجذب پتاسیم می‌باشد.

ویلوس ادنوما

یک نوع پولیپ کلون می‌باشد که می‌تواند منجر به خروج و نشت پتاسیم از کولون شوند.

مصرف ملین‌ها

عوامل مربوط به کلیه‌ها

دیورتیک‌ها

افزایش کوتیکواستروئیدها بدون توجه به علت

زیرا علت می‌تواند هم به دلیل مصرف داروها باشد و هم اینکه به دلیل بیماری‌های مختلف نظیر سندرم کوشینک این اتفاق رخ دهد.

افزایش سطح آلدوسترون

زیرا این هورمون می‌تواند استنوز عروق کلیوی را به همراه داشته باشد و یا اینکه منجر به افزایش تومورهای آدرنال گردد.

RTA

افت منیزیم خون

Symptom های هایپوکالمی کدام است؟

کارکرد اصلی پتاسیم به این صورت است که این الکترولیت ابتدا منجر به دیس‌شارژ سلول‌های عصبی می‌شود و سپس به دنبال آن سلول را دوباره شارژ می‌نماید به بیان دیگر پتاسیم عمل دپلاریزاسیون و همچنین رپلاریزاسیون سلول‌های عصبی عضلانی را بر عهده دارد.

زمانی که پتاسیم موجود در بدن کاهش پیدا نماید قسمت مربوط به رپولاریزاسیون به درستی انجام نمی‌پذیرد و همین امر موجب می‌شود تا سلول‌های عصبی عضلانی بیمار قادر نباشد تا به صورت متعدد شارژ و دیس‌شارژ شود و به دنبال ان علائم زیر نیز قابل پیش‌بینی می‌باشد.

 • Weakness
 • درد عضلانی
 • کرامپ عضلانی
 • تپش قلب بی‌نظم

هایپوکلمی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

مسلما اولین اقدام تشخیصی اندازه‌گیری پتاسیم خون می‌باشد.

اغلب اوقات هیپوکلمی به دلیل عوارض داروها می‌باشد به عنوان مثال برای بررسی دقیق‌تر یک بیمار که مبتلا به فشار خون است و با دیورتیک درمان می‌شود(این دیورتیک می‌تواند هیدروکلروتیازید باشد و یا فورسماید)،باید پتاسیم وی را کنترل نماییم.

و همچنین در صورتی که یک بیمار با اسهال و استفراغ مراجعه نمود بهتر است تا ابتدا یک ارزیابی از میزان پتاسیم وی داشته باشیم زیرا همان گونه که در بخش اتیولوژی هیپوکلمی بیان شد این اختلالات می‌تواند منجر به هیپوکلمی گردد.

گاهی اوقات نیز از طریق ECG بیماران اطلاعاتی را می‌توان به دست آورد به عنوان مثال اگر به صورت اتفاقی از یک بیمار مبتلا به هایپوکالمی ECG گرفته شود ممکن است که شاهد موج U باشیم و حتی ممکن است که در هیپوکلمی‌های بسیار شدید دیس‌ریتمی نیز مشاهده نماییم.

درمان هایپوکلمی به چه صورت است؟

سطح پتاسیم بالای ۳میلی اکی‌والان در لیتر خطر جدی را به دنبال ندارد و می‌توان به راحتی با استفاده از پتاسیم دهانی آن را جایگزین نمود.

اما چه زمانی برای بیمار پتاسیم داخل وریدی تجویز می‌نماییم؟

این اقدام درمانی زمانی توصیه می شود که میزان پتاسیم بیمار کمتر از ۳ باشد و پزشک نیز با توجه به موارد زیر تصمیم به تجویز پتاسیم داخل وریدی نماید.

 • شرایط بیمار
 • مشکلات مدیکال
 • علائم بیمار

نکته‌ی قابل توجه این است که در موارد خفیفی که اغلب به دلیل مشکلات مدیکال می‌باشد بدن قادر می‌باشد تا میزان پتاسیم از دست رفته را جایگزین نماید البته به شرطی که هیپوکلمی زیاد طول نکشیده باشد.

اما در صورتی که هیپوکلمی شدید باشد و پیش‌بینی شود که هیپوکلمی ادامه دار خواهد بود بهتر است تا جایگزینی پتاسیم را مد نظر قرار داشته باشیم.

میزان معمولی که برای درمان هایپوکالمی مدنظر قرار می‌گیرد ۱۰ تا ۲۰ میلی اکلی‌والان در روز می‌باشد  البته اولین راه برای جایگزینی پتاسیم،مصرف مواد غذایی با پتاسیم بالا می‌باشد از این دسته مواد غذایی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • موز
 • زردآلو
 • پرتقال
 • گوجه فرنگی

در زمان درمان بیماران بهتر است تا عملکرد کلیوی نیز بررسی گردد زیرا ممکن است در یک بیمار با اختلال کلیوی روبرو باشیم و پس از تجویز پتاسیم ،میزان پتاسیم بدن بیمار بیش‌ازحد افزایش یابد.

اما نکته پایانی در خصوص درمان وریدی

در صورتی که بر اساس شرایط بیمار تشخیص داده شد که وی به پتاسیم وریدی نیاز دارد باید به دقت سرعت تجویز مورد بررسی قرار گیرد به این صورت که حداکثر باید ۱۰ میلی‌اکی‌والان در ساعت پتاسیم تجویز گردد.

فیلم هیپوکالمی و توضیحاتی در خصوص آن

 

منبع:www.medicinenet.com

 

 

اگر اين مطالب را مفيد ديديد با دوستانتان هم به اشتراك بگذاريد

درباره نویسنده

من ارسلان صبامهر هستم اینترن رشته پزشکی در این مجموعه تلاش میکنیم تا در این وبسایت ابزارهای لازم برای ارتقا و بهبود عملکرد شغلی اعضای تیم درمان را فراهم نماییم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

You have to agree to the comment policy.