اسفند ۰۳, ۱۳۹۶

 • تلگرام

ارتقا و بهبود عملکرد شغلی کادر درمان

هیپوکلسمی و بررسی تخصصی آن

هیپوکلسمی

هیپوکلسمی یکی از اختلالاتی الکترولیتی است که طیف گسترده‌ای از علائم را از خود بروز می‌دهد.این طیف می‌تواند از بی‌علامتی تا بیماری‌های تهدید کننده حیات متغیر باشد.موارد زیر در مدت زمان این طیف تاثیر گذار هستند:

 • مدت زمان بیماری
 • شدت بیماری
 • سرعت پیشرفت

علت هیپوکلسمی چیست؟

هایپوپاراتیروئیدی شایع‌ترین علت هیپوکلسمی است.از دیگر علت‌ها می‌توان به توتال تیروئیدکتومی اشاره نمود که در ۱ تا ۲ درصد این افراد شاهد هایپوکلسمی خواهیم بود.

هایپوپاراتیروئیدی اتوایمیون به عنوان یک اختلال جداگانه و یک نقص مجزا می باشد و یا اینکه به عنوان یک بخشی از سندرم پلی‌گلاندولار اتوایمیون تیپ ۱ در ارتباط با نارسایی آدرنال و کاندیدیازیس موکوکوتانئوس در نظر گرفته می شود.

اکثر این بیماران دارای اتوآنتی بادی‌هایی هستند که بر علیه رسپتورهای کلسیم عمل می‌نمایند.

دلایل مادرزادی هایپوکلسمی شامل موتاسیون‌ها و جهش‌های رسپتورهای کلسیم هستند که منجر به هایپوکلسمی می‌شوند در ضمن این موتاسیون‌ها می‌توانند با تاثیر بر آماده‌سازی ماده‌ی پیش‌ساز pre-pro-PT در هایپوپاراتیروئیدی و هایپوکلسمی نقش داشته باشند.

علایم بالینی هیپوکلسمی

هیپوکلسیمی متوسط و مزمن می‌تواند کاملا بدون علامت ظاهر شود اما هیپوکلسمی حاد می‌تواند منجر به طیف وسیعی از اختلالات عصبی عضلانی شود.

به عنوان مثال در موارد شدید منجر به تتانی می‌گردد(در زمانی که میزان ca یونیزه به کمتر از ۱٫۱mmol/l رسیده باشد)

اما در موارد خفیف‌تر اختلالات عصبی عضلانی می‌توان پارستزی و بی‌حسی را در نوک انگشتان و یا اطراف دهان مشاهده نمود.

علامت شوستوک چیست؟

جمع شدن عضلات یک طرف صورت مانند عضالات بینی ، چشم و یا اطراف دهان ،به دنبال ضربه به عنوان علامت شوستوک در نظر گرفته می‌شود.

برای انجام این تست لازم است تا ضربه بر روی عصب کرانیال شماره ۷ یعنی فاشیال زده شود.بهترین مکان برای این ضربه در محل عبور عصب ۷ در گوش می‌باشد.

علامت ترسو چیست؟

علامت ترسو شامل اسپاسم و تحریک مچ دست است که توسط ایسکمی ایجاد می‌گردد.برای انجام این تست می‌توان از یک کاف فشار سنج استفاده نمود.به این صورت که با باد کردن کاف فشارسنج،جریان خون افت پیدا می‌نماید.

همچنین در افرادی که به دلیل هایپرونتیلاسیون دچار آلکالوز شده‌اند علامت ترسو مثبت خواهد گشت.

از دیگر علامت‌های بالینی هایپوکلسمی می‌توان به اسپاسم و کرامپ خودبه‌خودی عضلات اشاره نمود که بسیار هم متداول است.البته انقباض طولانی مدت عضلات تنفسی و یا عضلات حنجره می‌تواند منجر به استریدور شود و همچنین ممکن است که سیانوز ایجاد نماید.

تشخیص هیپوکلسمی

پس از این که به هیپوکلسمی شک کردیم نیاز هست تا آزمایش‌هایی را جهت تایید آن انجام دهیم.

زمانی که سطح سرمی کلسیم به کمتر از ۸٫۲mg/dl برسد و یا سطح کلسیم یونیزه شده به کمتر از ۴٫۴mg/dl برسد این تشخیص تایید می‌شود و نیاز هست تا علت‌های ایجاد هایپوکلسمی را در بیماران بررسی نماییم.

بررسی تاریخچه بیماری می‌تواند در بیماران زیر کمک کننده باشد

بیمارانی که مبتلا به هایپوپاراتیروئیدی پس از عمل جراجی هستند

بیماران مبتلا به CRF

بیمارانی که فسفات دریافت نموده‌اند.

و نکته‌ی مهم این هست که تست‌های ازمایشگاهی باید همراه با گرفتن تاریخچه و معاینه فیزیکی باشد.

بیماری‌هاییی همچون نارسایی کلیوی،cell lysis syndrome،هایپومنیزیومی،هایپرمنیزیمی و پانکراتیت حاد می‌تواند با اندازه‌گیری موارد زیر مشخص شود:

 • کراتینین سرم
 • کراتین کیناز
 • منیزیم
 • آمیلاز

درمان هیپوکلسمی

بیمارانی که با هایپوکلسمی علامت‌دار مراجعه می‌نمایند (منظور زمانی است که کلسیم به کمتر ۷ رسیده باشد و یا کلسیم یونیزه کمتر از ۰٫۸ باشد)باید با کلسیم IV درمان شوند.در زمان درمان کلسیم گلوکونات به مراتب نسبت به کلسیم کلرید ترجیح داده می‌شود زیرا عوارضی چون نکروز در آن کمتر می‌باشد.

سرعت تجویز کلسیم نیز مهم می‌باشد به عنوان مثال بهتر از که ۱ تا ۲ گرم کلسیم گلوکونات در ۱۰ تا۲۰ دقیقه داده شود و در صورتی که سرعت این تجویز افزایش یابد احتمال بیماری‌های قلبی و یا حتی ارست قلبی نیز وجود دارد.

هیپوکلسمی نوزاد

بر اساس مطالعات انجام شده کودکانی که دچار هیپوکلسمی هستند و در بخش PICU بستری می‌باشند میزان مرگ ‌و میر از کودکان با کلسیم نرمال بیشتر است.

در کودکان هایپوکلسمی به میزان کلسیم کمتر از ۲٫۱MMOL/L گفته میشود.اما در نوزادان ترم این مزان کمتر از ۲ در نظر گرفته می‌شود و در نوزادان پره ترم نیز کمتر از ۱٫۷۵ را هیپوکلسمی در نظر می‌گیرند.

هیپوکلسمی در نوار قلب(EKG)

هیپوکلسمی منجر به افزایش QT خواهد شد اما دیس‌ریتمی شایع نمی‌باشد و این در حالی است که AF در بیماران هیپوکلسمی گزارش شده است.

Torsades de pointes نیز ممکن است رخ دهد اما این خیلی شایع نمی‌باشد در حالی که این اختلال در هایپوکالمی و همچنین هایپومنیزیومی شایع‌ است.

جهت مطالعه مقاله مربوط به هایپوناترمی اینجا کلیک نمایید جهت مطالعه مقاله مربوط به هایپرناترمی اینجا کلیک نمایید

یک مثال از EKG

هیپوکلسمی

تشخیص‌ افتراقی هیپوکلسمی

 • آسیب حاد کلیوی
 • پانکراتیت حاد
 • سوختگی هیدروفلوریک اسید
 • هایپرپاراتیروئیدیسم
 • هایپرفسفاتمی
 • هایپوآلبومینمی
 • هایپومنیزیومی
 • هایپوپاراتیروئیدیسم
 • آلکالوز متابولیک

فیلم هایپوکلسمی (هیپوکلسمی)

&tbsp;

منابع:

www.clevelandclinicmeded.com

emedicine.medscape.com

اگر اين مطالب را مفيد ديديد با دوستانتان هم به اشتراك بگذاريد

درباره نویسنده

من ارسلان صبامهر هستم اینترن رشته پزشکی در این مجموعه تلاش میکنیم تا در این وبسایت ابزارهای لازم برای ارتقا و بهبود عملکرد شغلی اعضای تیم درمان را فراهم نماییم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

You have to agree to the comment policy.