اسفند ۰۷, ۱۳۹۶

 • تلگرام

ارتقا و بهبود عملکرد شغلی کادر درمان

کمک پرستار کیست و کمک پرستار ی چیست؟

کمک پرستار

کمک پرستار

کمک پرستار کیست و کمک پرستاری چیست؟

کمک پرستار یا practical nurse از اعضای موثر در تیم درمانی هستند که با توجه به سنگین بودن کار در بیمارستان و همچنین مشغله‌های کاری تصمیم گرفته شد تا نیروی تحت عنوان کمک پرستار مشغول به فعالیت گردد.

 

شرح وظایف کمک پرستار چیست؟

از این عنوان(کمک پرستار) به میزان زیادی می توان به شرح وظایف آن‌ها نیز می‌توان پی برد. در واقع کمک پرستار در برخی حیطه‌ها به پرستاران بخش کمک می‌کند و شرح وظایف کمک پرستار را به صورت کامل می‌توانید از طریق لینک زیر به صورت فایل PDF  دانلود نمایید.

شرح وظایف کمک پرستار

حضور کمک ‌پرستاران تا چه حد توانسته به بهبود وضعیت خدمت رسانی به بیماران کمک کند؟کمک پرستار

پاسخ دادن به این سوال نیاز به تعداد زیادی کارشناس دارد همچنین تحلیل‌های دقیقی نیز لازم است صورت گیرد.

ولی به صورت کلی با توجه به نظرات خود کمک‌ پرستاران و همچنین سایر اعضای تیم درمان،اغلب از اضافه شدن حرفه ی کمک پرستاری رضایت داشتند ولی به نکاتی هم اشاره کردند که جالب توجه بود

به عنوان مثال موضوع اصلی که دغدغه ی پرستاران و کمک پرستاران بود،مشخص نبودن حیطه وظایف کمک‌ پرستار است.

البته  در فایل شرح وظایف کمک‌ پرستاران می‌توانید به صورت دقیق این موارد را مشاهده نمایید ولی امکان دارد که این وظایف در عمل به این صورت و این دقت اجرا نشود و این امر به میزان زیادی باعث سردرگمی کمک‌پرستار و همچنین پرستار بخش خواهد گردید.

کمک پرستار چگونه می تواند به مهارت کافی دست یابد؟

اگر شرح‌وظایف کمک‌ پرستاران را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که درصد بسیار زیادی از فعالیت‌هایی که کمک‌ پرستار برعهده دارد به صورت مهارتی است.به عنوان مثال اصلاح نمودن محل مورد نظر برای عمل جراحی،مشارکت و انجام انما بیماران و …

خب کمک‌ پرستار در صورت تکرار و تمرین در این مورد به تبحر لازم خواهد رسید و پس از چندین بار انجام دادن می تواند آن را به خوبی فراگیرد.

در واقع راهکار اساسی نیز دقیقا همین نکته است

تمرین و تکرار

یک کمک پرستار مجرب چه ویژگی هایی دارد؟

۱)از تک‌تک وظایف خود در بخش آگاهی داشته باشد(هم از وظایف مقرر شده توسط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی که در فایل مجزا قرار داده‌ایم و هم از وظایفی که خود بخش برای کمک پرستار تعیین می‌نماید)

۲)همان گونه که در قسمت گذشته بیان شد یک کمک پرستار مجرب با تمرین و تکرار به مهارت کافی در انجام وظایف معین شده خواهد رسید که این موضوع نقش بسیار زیادی در جذب و یا حفظ کمک پرستاران خواهد داشت.

۳)قادر باشد با سایر اعضای تیم درمان ارتباطی کاربردی شکل دهد.

یکی دیگر از ویژگی های مورد نیاز،برقراری ارتباط با سایر همکاران می باشد در واقع کمک پرستار اگر قادر باشد با پرستار،پزشک و یا افراد دیگر ارتباط خوبی برقرار سازد مطمعنا از کار خود بیشتر لذت خواهد برد،در ضمن روند کاری وی به صورت بهتری پیش خواهد رفت.

با توجه به اینکه حرفه ی کمک پرستاری به این صورت است که در ارتباطی نزدیک با پرستاری قرار میگیرد بنابراین ایجاد یک ارتباط موثر با پرستاران امری ضروری به نظر می رسد و اگر هر شخصی به این موضوع توجه نماید مطمعنا در حرفه ی خود بسیار موفق ظاهر خواهد شد.

اما در پایان:

اگر یک کمک‌پرستار هستید بهتر است بدانید که بیمار و بیمارستان و مراکز درمانی به حضور و عملکرد شما نیاز دارد

و اگر شما کار خود را به درستی انجام دهید یک گام مهم در بهبود بیماران برداشته خواهد شد بنابراین هیچ‌گاه فعالیت‌های خود را در مراکز درمانی دست کم نگیرید.

 

اگر اين مطالب را مفيد ديديد با دوستانتان هم به اشتراك بگذاريد

درباره نویسنده

من ارسلان صبامهر هستم اینترن رشته پزشکی در این مجموعه تلاش میکنیم تا در این وبسایت ابزارهای لازم برای ارتقا و بهبود عملکرد شغلی اعضای تیم درمان را فراهم نماییم.

مطالب مرتبط

8 نظر

 1. شهرام تجزيه‌چي

  استاد صبامهر گرامی
  سلام
  خیلی خوب است که به عنوان یک پزشک آینده به نقش همکاران خود در درمان نیز توجه دارید. کادر پیراپزشکی در فرآیند درمان نقش بسیار موثری دارند که متاسفانه کم‌تر به آن توجه می‌شود. ممنون از توجه شما

  پاسخ
  1. ارسلان صبامهر

   استاد تجزیه چی عزیز ممنونم از شما که نظرتان را بیان نمودید و همان طور که شما فرمودید تمامی اعضای تیم درمان در جهت رسیدن به هدف بهبود و درمان بیماران تاثیر بسزایی دارند.
   با تشکر از شما

   پاسخ
 2. ولی بختیاری

  با سلام خدمت استاد عزیز
  مطالب خیلی خوبی بود. آنچه که به نظر من، در خصوص پرستار و کمک پرستار کاملاً مشهود است، داشته روحیه کار در آن بخش ها است زیرا که این قشر، تماماً با افرادی سر و کار دارند که بیمار هستند و دارای توقعات بی نهایت بالا، پس اگر یکسری از توانائی ها را نداشته باشند، عملا نمی توانند در وظایف خود به خوبی بدرخشند.
  با تشکر از شما

  پاسخ
  1. ارسلان صبامهر

   استاد بختیاری عزیز
   سلام وقتتون به خیر
   خیلی ممنونم که نظر خودتون را بیان نمودید و کاملا با شما موافق هستم و به نظر من نیز داشتن روحیه با وجود شرایط سخت و دشواری که وجود دارد یکی از ویژگی های مهم اعضای تیم درمانی مخصوصا پرستار و کمک پرستاران عزیز است.
   پیروز و موفق باشید

   پاسخ
  1. ارسلان صبامهر

   سلام وقتتون به خیر
   به دلیل اشکال پیش آمده عذر خواهی می کنم
   در حال حاضر امکان دانلود وجود دارد
   البته به ایمیل شما نیز ارسال شد
   موفق باشید

   پاسخ

نظر بدهید

You have to agree to the comment policy.